Region ten położony jest w północno-zachodniej części Polski, od zachodu graniczy z Niemcami, a przez Morze Bałtyckie z Danią i Szwecją. Dzieli się na cztery części: wyspę Uznam ze Świnoujściem; wyspę Wolin z między innymi Międzyzdrojami; wybrzeże Trzebiatowskie z Dziwnowem, Dziwnówkiem, Pobierowem, Trzęsaczem, Rewalem, Grzybowem, Dźwirzynem, Mrzeżynem, Niechorzem; wybrzeże Koszalińskie z Mielnem, Kołobrzegiem, Dąbkami, Ustroniem Morskim, Darłówkiem i kilkoma innymi miejscowościami.
Jest to urozmaicony obszar, znajdują się tu uzdrowiska, parki krajobrazowe, rezerwaty, jeziora, liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Region ten słynący jest z malowniczego wybrzeża, szerokich piaszczystych plaż i klifów.
Istnieją tu dogodne warunki do uprawiania różnych form rekreacji. Amatorzy wypoczynku czynnego znajdą tu świetne warunki do uprawiania sportów wodnych takich jak windsurfing, kajakarstwo, żeglarstwo, ale także do wędkarstwa, wycieczek rowerowych i pieszych czy golfa.
Najbardziej popularne zabytki znajdujące się w tym regionie to między innymi latarnia morska w Kołobrzegu, Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie czy zespół fortów twierdzy Świnoujście.
Znanymi atrakcjami turystycznymi w tym regionie są skansen Centrum Słowian i Wikingów na Wyspie Ostrów, Drawski Park Krajobrazowy, Molo w Międzyzdrojach, Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach, Most Rozsuwany w Darłowie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Nadmorski Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie.
Do smaków tego regionu należą różnego rodzaju miody na przykład miód drahimski, miód pitny trójniak, miód Puszczy Barlinieckiej, ale także ogórki kołobrzeskie kiszone na roztworze ze źródeł solanki. Warto również spróbować ryby sielawy najlepiej wędzonej z Pojezierza Drawskiego. Znanym napitkiem jest wino ze śliwek, którego receptura była przekazywana z pokolenia na pokolenie.