Najwyższym szczytem gór Bułgarii jest Musała (2925 m.n.p.m.) leżąca w paśmie górskim Riła. Do najwyższych gór Bułgarii należy również Piryn. Jest on położony obok ważnej trasy Sofia - przejście graniczne Kulata - Promachonas w zachodniej Bułgarii.
Najwyższym szczytem gór Pirin jest Wichren (2914 m n.p.m). W czasie wędrówek po najwyższych bułgarskich szczytach trzeba pamiętać o odpowiednim obuwiu i odzieży. Warto też mieć mapę najwyższych gór kraju, która jest dostępna w księgarniach w większych miastach Bułgarii.
W bułgarskich górach Pirin warto zobaczyć m.in wiele urokliwych małych wiosek o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym, gęste lasy iglaste i rezerwaty, interesujące szlaki turystyczne, krystalicznie czyste górskie rzeki, przejrzyste lodowate jeziora, czy spektakularne wodospady.
Co więcej, jeśli ktoś ma ochotę na zmianę otoczenia, to wyjątkowe złote plaże Grecji znajdują się w niewielkiej odległości od Pirynu. W nisko położonych partiach gór jest dużo łagodnych i słonecznych dni z cudowną pogodą nawet w zimie. Jednocześnie w wyższych partiach można znaleźć grubą pokrywę śnieżną i jedne z najlepszych stoków narciarskich w Europie.
Górskie miejscowości wypoczynkowe drugiego najwyższego pasma Bułgarii są niezwykle malownicze. Do najpopularniejszych należą Bansko i Sandanski. Park narodowy gór Pirin w całości znajduje się na terenie gór Piryn, a jego łączna powierzchnia wynosi ponad 40 000 hektarów. Jest to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania turystyki pieszej w Bułgarii.
Park obejmuje tereny siedmiu gmin. Należą do nich Bansko, Razlog, Sandanski, Gotse Delchev, Simitli, Strumiyani i Kresna. Co ciekawe najniższym punktem parku to wejście na jego teren nad Bansko (950 metrów) a najwyższym szczyt Vichren. Wysokość najwyższego szczytu to 2914 metrów. W rejonie góry Wichren teren jest niezwykle atrakcyjny widokowo.
Park charakteryzuje się niesamowitą różnorodnością biologiczną, co czyni go jednym z najcenniejszych parków przyrody w Bułgarii. Na jego terenie występuje ponad 182 gatunków roślin leczniczych i 1315 innych gatunków roślin – mniej więcej 1/3 całości w Bułgarii. W parku znajduje się również około 320 rodzajów mchów i porostów oraz 165 odmian alg.
Szeroka różnorodność roślin sprzyja wielu gatunkom zwierząt. Występuje tu ponad 2000 gatunków bezkręgowców i ponad 200 gatunków kręgowców. Należą do nich rzekotka drzewna (Hila arborea) i żółw grecki (Testudo hermanni), oba wymienione w czerwonej księdze, międzynarodowej liście gatunków zagrożonych. W granicach parku odnotowano 159 gatunków ptaków, co stanowi około 40% wszystkich gatunków ptaków w Bułgarii. Jaka jest historia tego wyjątkowego obszaru ochrony przyrody?
Historia Parku Narodowego Piryn
Historia parku rozpoczęła w 1962 roku. Wtedy to rząd podjął decyzję o utworzeniu Parku Narodowego „Vihren” w celu zachowania różnorodności biologicznej alpejskich części góry. Obszar chroniony znajdował się na obszarze ponad 6 000 hektarów, który obejmował alpejskie tereny góry na obszarze między Demiyanitza a Banderitza. W 1974 roku nazwa obszaru chronionego została zmieniona na Park Ludowy Piryn.
Jego powierzchnia zaczęła stopniowo rosnąć i osiągnęła ponad 26 000 hektarów. W tym samym roku włączono w jego skład również rezerwaty „Bauvi dupki”, „Malka Dzhindzhigiritsa” i „Segmentepe”. Ze względu na dużą różnorodność biologiczną, w 1983 roku Park Pirin został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po przemianach demokratycznych w Bułgarii, po raz kolejny zmieniono nazwę, a także granice Parku Narodowego. W 1994 r. do parku dołączono również rezerwat „Yulen”, a w 1999 r. zmieniono jego nazwę na Park Narodowy Piryn, tak jak się go dzisiaj nazywa.
W góry Bułgarii - jezioro Popowo
Nawet osoby nie będące miłośnikami górskich wędrówek, jeśli są w pobliżu miasta Bansko lub Dobrinishte, powinni wykorzystać jeden dzień z wakacji na spacer nad jedno z największych i najpiękniejszych jezior polodowcowych w Pirynie – Popovo. Znajduje się ono w zachodniej części Parku Narodowego Piryn. Jego powierzchnia to 123,600 m2, głębokość 29,5 metrów.
Ogromne ilości wody czerpie głównie z opadów atmosferycznych, śniegu, roztopów oraz z dwóch potoków wpływających do jego południowej części. Kształt jeziora przypomina nieregularny trójkąt, pośrodku którego znajduje się mała wysepka porośnięta karłowatą sosną. Położone na wysokości 2233,5 m n.p.m. i otoczone 5 szczytami Pirynu – Kralev Dvor, Dzengal, Momini Dvori, Sivria i Dzhano. Jezioro Popovo jest jedną z najbardziej lubianych i popularnych letnich tras zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.
Miłośników jezior zainteresuje fakt, że przepiękne Crno Jezero można podziwiać w Czarnogórze w parku narodowym Durmitor.
Wodospad Popina Laka
Chociaż może nie zaliczać się do największych w Bułgarii, wodospad Popina Laka jest imponującym zjawiskiem przyrody o wysokości 12-15 metrów. Co więcej, znajduje się zaledwie 20 km od przyjemnego kurortu Sandanski, co czyni go idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę.
Na wysokości 1230 metrów, w gęstych lasach wodospad Popina Laka (Попинолъшки водопад, odprowadza wody rzeki Baszylicy w dół do doliny rzeki Sandanska Bistrica. W okolicy Popina Laka znajdują się domki i wille oraz schronisko - Jane Sandanski, które oferuje tanie i wygodne zakwaterowanie.
Liczy się nie tylko najwyższy szczyt - Snezhnika
W przeciwieństwie do wyższych gór Riła i Olimpu, Pirin- drugie najwyższe góry Bułgarii są wyjątkowe, ponieważ obejmują najbardziej wysunięte na południe masy lodowcowe w całej Europie. Może są niewielkie, ale Snezhnika w obszarze Kazanitów („Kotły”) pod Wihrenem ma ponad 500 lat, około 70-100 metrów długości, 40-90 metrów szerokości i firn o grubości 8-11 metrów.
Snezhnika (Снежника) może nie jest tak imponująca jak spektakularne lodowce Alp Szwajcarskich, ale jest to rzadki i niezapomniany widok jak na klimat południowej Europy. Co więcej, jest to ulubione miejsce populacji kóz górskich, które uwielbiają wspinać się po starych jodłach i prawie pionowych marmurowych skałach w pobliżu.
Najstarsze bułgarskie drzewo: sosna Bajkuszewa
Nawet jeśli ktoś nie jest zapalonym wędrowcem, nadal może cieszyć się przyrodą Pirinu bez zbytniego oddalania się od cywilizacji. Tuż obok schroniska Banderitsa nad znanym ośrodkiem narciarskim Bansko rośnie 1300-letnia bośniacka sosna Bajkuszewa. To majestatyczne drzewo, odkryte przez królewskiego arborystę Bajkuszewa. w 1897 roku na wysokości 1930 metrów, ma 26 metrów wysokości i prawie 2,50 metra średnicy. To niewiarygodne, że sosna Bajkuszewa. (Байкушева мура, ) jest tak stara jak bułgarska państwowość. Mniej więcej w czasie, gdy była tylko szyszką zostało założone Pierwsze Cesarstwo Bułgarskie.
Intrygujące stare drzewo oliwne można podziwiać w Barze (Czarnogóra).