Obecnie Wielkie Tyrnowo pełni funkcję stolicy obwodu Wielkie Tyrnowo. To bułgarskie miasto położone jest w środkowej części kraju. Historyczna stolica Drugiego Państwa Bułgarskiego znana jest pod wieloma nazwami. Z pewnością jest to jedno z najpiękniejszych miast w Bułgarii. Zwane też miastem carów znajduje się nad rzeką Jantrą, która tworzy podkowę wokół miejscowości. Nie tylko centrum miasta przyciąga wielu turystów swoją wyjątkową architekturą. Średniowieczna twierdza, urokliwa starówka i niesamowite widoki to tylko niektóre z atrakcji tego uroczego miasta.
Wielkie Tyrnowo jest zbudowane na trzech wzgórzach, z których najwyższe nazywa się Carewec. Co warto w „mieście carów” zobaczyć? Miejscowość Wielkie Tyrnowo - jakie są najciekawsze atrakcje?
Twierdza Carawec
Jedną z największych atrakcji w Wielkim Tyrnowie, które każdego roku przyciąga tysiące turystów jest średniowieczna twierdza Carawec. Jest ona także symbolem miasta. Carawec to jedno z trzech wzgórz na których pierwotnie zbudowano miasto.
Wielkim Tyrnowo zostało stolicą Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego (1185-1396). Wtedy to było silnie ufortyfikowane miasto. Dziś twierdza jest trochę podniszczona, ale ruiny dają wgląd w życie bułgarskiej rodziny królewskiej w minionych wiekach. Posiada masywne mury obronne a w środku znajdują się pozostałości ponad 400 domów, 18 kościołów, pałacu królewskiego, kamienia egzekucyjnego i wiele innych. Z twierdzy roztacza się piękny widok na miasto.
Z fortyfikacji w Kotorze (Czarnogóra) również można podziwiać piękny widok na miasto oraz zatokę Kotorską.
Sobór patriarchalny Wniebowstąpienia Pańskiego
W Wielkim Tyrnowie znajduje się Sobór patriarchalny Wniebowstąpienia Pańskiego, zlokalizowany w twierdzy Carawec. Z zewnątrz świątynia wygląda na typowy średniowieczny kościół, wzorowany na stylu bizantyjskim i zwieńczony krzyżami. Wnętrze jednak nie przypomina żadnego innego chrześcijańskiego budynku.
W V wieku na szczycie wzgórza znajdowała się już rzymska bazylika, a katedra została zbudowana w XI i XII wieku w czasach Drugiego Cesarstwa Bułgarskiego. Stała się siedzibą patriarchy. W 1393 roku twierdza została zdobyta przez wojska sułtana osmańskiego, które zniszczyły sobór. Prawie 600 lat później katedrę odbudowano w tym samym miejscu. W tym czasie jednak rząd był komunistyczny i oficjalnie ateistyczny.
Budynek został ukończony w 1981 roku z okazji 1300-lecie powstanie Bułgarii. Otwarty dla zwiedzających w 1985 roku, kiedy bułgarski artysta Teofan Sokerow, ukończył malowanie swoich kontrowersyjnych fresków i malowideł ściennych przedstawiających historię państwa bułgarskiego. Malowidła otrzymały mieszane recenzje.
Niektórzy postrzegają je jako imponujący przykład socrealizmu, który pokazuje różne okresy cierpienia i heroizmu narodu bułgarskiego. Inny uważają, że styl jest zbyt modernistycznym, raczej przerażający i nieprzystający do świątyni. Z powodu fresków kościół nie był konsekrowany. Pomimo zmian politycznych w kraju Katedra Wniebowstąpienia nadal nie ma ołtarza i pełni rolę muzeum a nie kościoła.
Na zamku w Beracie (Albania) również znajdują się interesujące cerkwie w stylu bizantyjskim.
Ulica Gurko i najlepsze hotele na starym mieście
Ulica Gurko to jedna z głównych arterii starego miasta, która zapiera dech w piersiach każdemu turyście. Dzięki pięknym domom rozsianym po wzgórzach, ulica Gurko w wyjątkowy sposób przypieczętowała wygląd i ducha Wielkiego Tyrnowa. To jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w mieście, a spacer po nim stanowi obowiązkowy punkt programu dla każdego odwiedzającego.
Ulica nosi imię Iosifa Gurko, rosyjskiego generała z wojny rosyjsko-tureckiej (1877-1878), która doprowadziła do wyzwolenia Bułgarii spod panowania tureckiego. Na tej ulicy w starych, klimatycznych budynkach znajdują się jedne z najlepszych hoteli w mieście.
Cerkiew Czterdziestu Męczenników
Znajdująca się w dzielnicy Asenov cerkiew Czterdziestu Męczenników jest jednym z najsłynniejszych kościołów w Bułgarii. Została zbudowana w 1230 roku dla upamiętnienia zwycięstwa cara Bułgarii Iwana Asena II nad Teodorem Angelosem Dukasem Komnenem - władcą Epiru. Kościół składa się z dwóch części: podłużnej bazyliki z sześcioma kolumnami oraz aneksu dobudowanego później do zachodniej strony budowli.
W okresie panowania osmańskiego kościół zamieniono na meczet. Po wyzwoleniu w 1878 roku ponownie stał się cerkwią. Z istotnych wydarzeń historycznych to 22 września 1908 roku car Ferdynand proklamował w tej świątyni całkowitą niepodległość Bułgarii od Imperium Osmańskiego.
Najbardziej znaną osobą, która była pochowane w kościele w 1235 roku to św. Sawa. Był to pierwszy arcybiskup Serbii a zarazem jeden z najważniejszych świętych w Serbskim Kościele Prawosławnym. Jest patronem jednej z największych cerkwi prawosławnych na świecie. Znajduje się ona w stolicy Serbii Belgradzie.
Od jego imienia pochodzi nazwa monastyru Savina w Herceg Novi (Czarnogóra) w zatoce Kotorskiej. Co ciekawie w Sarandzie (Albania) znajdują się ruiny monastyru, który był również poświęcony czterdziestu męczennikom z Sebasty. Od tego prawosławnego klasztoru wzięła się nazwa popularnego wśród Polaków kurortu, o czym można przeczytać we wcześniejszym wpisie.
Pomnik Asenowiczów w mieście Wielkie Tyrnowo ( Veliko Tarnovo)
Miejscowi nazywają pomnik Asenowiczów jeźdźcami (Конниците). Ten monument z 4 królami na koniach został zbudowany w 1985 roku dla upamiętnienia 800-lecia Drugiego Królestwa Bułgarii i ogłoszenia Wielkiego Tyrnowa jego stolicą. Czterech jeźdźców to królowie z dynastii Asenowiczów – Asen, Piotr, Kałojan i Iwan-Asen II. Miecz, wokół którego znajdują się czterej władcy symbolizuje potęgę średniowiecznej Bułgarii. Pomnik jest widoczny prawie z każdego miejsca starej części Wielkiego Tyrnowa.
Dom Sarafkiny w mieście Wielkie Tyrnowo
Został zbudowany w 1861 roku jako dom i biuro bogatego kupca Dimo Sarafina. Później odziedziczyła go jego żona Anastazja i ludzie zapamiętali go jako Dom Sarafkiny. Dziś jest przekształcony w muzeum, w którym znajdują się imponujące zbiory ceramiki, ikon i ikonostasów, rzeźbione skrzynie, instrumenty muzyczne, a także ręcznie robione tkaniny, obrusy, ręczniki i wiele innych. Dom Sarafkiny oferuje wgląd w świat dziewiętnastowiecznych dam z towarzystwa. To miejsce umożliwia wgląd na życie zamożnej warstwy społeczeństwa Wielkiego Tyrnowa w jego złotym wieku.