TOP 5 najlepszych miejsc do nurkowania

Hania, 16.07.2024

Pełnia lata to idealny czas na aktywny wypoczynek nad i… pod wodą. Na popularności coraz bardziej zyskuje nurkowanie oraz snorkeling, a turyści chętnie łączą wakacyjny relaks z penetrowaniem morskich i oceanicznych głębin.

Dlaczego warto nurkować?

Nurkowanie to forma aktywności, którą można traktować jako okazjonalne hobby podczas wakacji albo uprawiać ją regularnie. Pasja ta pozwala zwiedzać świat w poszukiwaniu ciekawych miejsc penetrowania głębin, a dodatkowym jej atutem jest fakt, że nurkować można niemal przez cały rok.

Istnieją różne techniki nurkowania – freediving (nurkowanie na wstrzymanym oddechu), snorkeling (płytkie nurkowanie oraz unoszenie się na powierzchni z maską i fajką), a także scuba diving (nurkowanie z akwalungiem). Niezależnie od wszystkiego, ten sposób spędzania wolnego czasu sprzyja wyciszeniu i ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jakie dokładnie?

Wśród korzyści, jakie wiążą się z nurkowaniem, jest redukcja stresu. Pod wodą nurek może rozkoszować się kojącą nerwy ciszą i koncentrować się wyłącznie na prawidłowym oddychaniu (z akwalungiem) lub wstrzymywaniu oddechu (freediving). W takich warunkach nie ma miejsca na rozmyślenie o problemach, obowiązkach czy zawodowych wyzwaniach.

Podczas nurkowania dochodzi do uspokojenia pracy serca, poprawia się krążenie oraz obniża ciśnienie krwi. W trakcie zanurzenia odciążony jest kręgosłup, więzadła i ścięgna, dlatego nurkowanie mogą uprawiać osoby borykające się ze schorzeniami układu kostno-stawowego.

Aktywność taka sprzyja ponadto poprawie wydolności organizmu, wzmacnianiu mięśni oraz modelowaniu sylwetki.

Egipt - dwa morza i wielkie rafy koralowe

Egipt nie tylko słynie z pięknych plaż, ale również z fantastycznych miejsc dla miłośników nurkowania. Amatorzy podwodnego świata wypoczywający w nadmorskich kurortach mają okazję zobaczyć wielobarwne rafy koralowe, zatopione statki oraz mnóstwo morskich stworzeń. Dotyczy to zarówno wschodniego wybrzeża Egiptu (Morze Czerwone), jak i północnego (Morze Śródziemne).

Pasjonaci nurkowania na cel swoich wakacyjnego urlopu często wybierają Dahab, gdzie znajduje się ciekawe miejsce do realizowania ich pasji – głęboka szczelina skalna Blue Hole (głęboka na 102 m, szeroka na 60 m). Równie wyjątkowym miejscem jest Aleksandria, gdzie na eksploratorów głębin czekają m.in. starożytne ruiny, wraki statków z różnych okresów historii oraz piękne koralowce i kolorowe ryby.

Kolejną pożądaną przez fanów nurkowania destylacją jest Hurghada, gdzie COŚ dla siebie znajdą zarówno doświadczeni, jak i początkujący dopiero amatorzy morskich odmętów, szczególnie, że tamtejsze wody są dosyć płytkie. Oprócz urzekającej rafy koralowej i barwnego życia wokół niej, nurkowie mają tutaj możliwość obcowania z ciekawskimi delfinami.

Doświadczeni nurkowie chętnie wybierają okolice Brothers Islands, w pobliżu których mogą zobaczyć m.in. wrak ponad 100-metrowego statku Rosalie Moller. Około 70 km od Hurghady położona jest Safaga, gdzie na głębokości spoczywa wrak statku Salam Express, a także znajdują się inne słynne nurkowe miejsca, jak np. Tobia Arba, Panorama Reef czy Middle Reef.

Podczas wakacji w Egipcie warto odwiedzić też Marsa Alam, gdzie miłośnicy nurkowania mają do dyspozycji tak urokliwe miejscówki, jak Satayeh Dolphin Reef albo Hamata Islands. W Marsa Alam można nurkować zarówno z łodzi, jak i z brzegu, a w okolicy nie brakuje podwodnych szczelin, korytarzy i jaskiń.

Godny uwagi jest ponadto kurort Sharm El Sheikh, uważany za najpopularniejszą destylację nurkową, gdzie miłośnicy podwodnego świata mają do dyspozycji ponad 30 interesujących miejscówek, w tym m.in. rafa Yolanda, Shark Reef oraz Aleja Płaszczek.

Filipiny - najpiękniejsze rafy i wraki z II Wojny Światowej

Filipiny to prawdziwy raj dla nurkujących, ponieważ region ten obfituje w bogate i różnorodne życie podmorskie. Większe ryby można spotkać w rejonie rafy Tubbataha czy Apo Reef, natomiast fani nurkowania wrakowego mogą wybrać się nad zatokę Coron, w głębinach której spoczywają zatopione statki z okresu II wojny światowej. Na Filipinach można nurkować przez okrągły rok, jednak od połowy grudnia do marca woda jest nieco chłodniejsza (22-25 st. C), dlatego warto wtedy mieć ze sobą specjalną piankę.

Niezapomnianych wrażeń z pewnością dostarcza nurkowanie na Bohol. Główną atrakcję stanowią tutaj strome ściany z jaskiniami i nawisami skalnymi. Wokół roztaczają się niesamowicie piękne podwodne krajobrazy – z gorgoniami i koralowcami, dającymi schronienie m.in. węgorzom morskim czy ślimakom. Najlepszym czasem na nurkowanie na Bahol jest okres od listopada do maja.

Nurkując w Boracay można podziwiać mnóstwo różnorodnych gatunków podwodnej flory i fauny, natomiast wybierając Cebu (najlepiej na zachód od wyspy Moalboal) – można zachwycać się pięknymi koralowymi ogrodami. Niedaleko spotkać można rekiny i manty oraz kilka ciekawych wraków.

Barwną rafę koralową można zobaczyć też w Mindoro, z kolei okolice Negros kuszą początkujących nurków wspaniale porośniętymi stromymi ścianami i płytkimi wodami, podobnie jak miejsca wokół Palawanto. Kilkanaście płytko osadzonych i pięknie porośniętych wraków można podziwiać w zatoce Coron (wyspa Busuanga).

Indonezja - odwiedź jedną z tysięcy wysp i nurkuj z rekinami

Do ścisłego grona najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie bezapelacyjnie należy też Indonezja – kraj złożony z kilkunastu tysięcy wysp, leżący pomiędzy oceanem Indyjskim i Pacyfikiem. Chociaż nurkować można tutaj przez cały rok, to najlepszym okresem jest pora sucha, która trwa od maja do września. Ciekawych miejsc nurkowych w Indonezji jest tyle, że nie sposób jest ich wszystkich odwiedzić w trakcie jednego pobytu czy nawet kilku wizyt w tym wyspiarskim kraju.

Najpopularniejszym celem podróży amatorów nurkowania w Indonezji jest wyspa Bali. Mniej doświadczeni chętnie wybierają okolice Amed, Padang Bay i Pulau Menjang – prądy morskie są słabsze. Zaawansowani eksploratorzy oceanicznych głębin często decydują się na Tulamben, gdzie spoczywa wrak amerykańskiego statku towarowego USAT Liberty, zatopiony przez erupcję wulkanu.

Można tu spotkać m.in. porośnięte gąbkami i gorgoniami skały, homary, a także rekiny młoty. Wśród pozostałych interesujących miejsc nurkowych w rejonie Bali, warto wymienić np. Cristal Bay, Gili Tepekong czy Close Encounters.

Kolejnym punktem na nurkowej mapie Indonezji jest z pewnością znajdujący się na liście UNESCO Narodowy Park Morski Komodo. W rejonie wyspy warto wybrać Castele Rock (obserwacja rekinów i ławic tuńczyków), Batu Bolong (raj dla pasjonatów podwodnej fotografii) oraz GPS Point (rekiny, barakudy i manty). Polecamy również nurkowanie na Raja Ampat (Cape Kri, Blue Magic, The Passage, Manta Sandy), gdzie – oprócz bogatej flory – spotkać można ponad 350 gatunków ryb!

Belize i słynna The Great Blue Hole

Graniczące z Meksykiem, Gwatemalą o Morzem Karaibskim Belize – to prawdziwy klejnot, jeśli chodzi o miejsca do nurkowania. The Great Blue Hole o średnicy ponad 300 m i głębokości 125 m – to miejsce, które zdecydowanie rozbudza wyobraźnię i jest marzeniem każdego nurka.

W „niebieskiej dziurze” można podziwiać niezliczone gatunki morskiego życia oraz spektakularne formacje koralowe. Jeżeli nurkujesz rekreacyjnie bądź uwielbiasz snorkeling, to koniecznie wybierz się na małą, tropikalną wysepkę – Half Moon Caye.

Nurkujący turyści z przyjemnością goszczą na największej wyspie Belize – Ambergris Caye, skąd blisko na takie miejscówki, jak niesamowicie biologicznie zróżnicowany Atol Turneffe czy rafa Lighthouse. Jeśli chcesz zobaczyć homara cętkowanego, płaszczki, papugoryby albo kraba pustelnika – to wszystko to zobaczysz w rezerwacie morskim Hol Chan.

Jeśli szukasz spokoju i mniej uczęszczanych miejsc do nurkowania, to idealnym miejscem będzie Placencia, gdzie na dodatek obejrzysz wspaniałe ruiny Majów.

Malezja - nurkowy raj dla amatorów podwodnej fotografii

Na naszej liście najpiękniejszych miejsc do nurkowania nie mogło zabraknąć Malezji, którą porastają najstarsze na świecie lasy tropikalne. Największe atrakcje tego egzotycznego (k)raju, położonego na półwyspie Malajskim i Borneo – kryją się jednak pod powierzchnią wody.

W rankingach na najlepsze miejsca nurkowe w Malezji często wygrywa Sipadan, gdzie można nurkować w prądzie, podczas którego można zobaczyć m.in. papugoryby oraz barakudy. Mabul kusi z kolei piaszczystym dnem i bogactwem makroorganizmów, Lankayan daje szansę na spotkanie rekina wielorybiego, a Layang Layang to miejsce, gdzie pływają rekiny młoty, żółwie czy samogłowy.

W pobliżu wyspy Redang występują zarówno miękkie, jak i twarde korale, które przyciągają m.in. olbrzymie ilości barwnych ryb oraz żółwie zielone. Kolejne podwodne atrakcje czekają w Parku Morskim Tunku Abdul Rahman, gdzie można zobaczyć np. jadowite węże morskie, a także w okolicy wysp Tenggoll (nurkowanie przy ścianach) oraz Tioman (ogrody twardych korali i wrak Soyak).

Blisko kontynentu znajdują się wyspy Kapas i Lang Tengah, w okolicach których pływa wiele ryb rafowych oraz można zanurkować do wraku z II wojny światowej czy licznie zatopionych tajskich łodzi.

TOP 5 najlepszych miejsc do nurkowania w Europie

Entuzjaści nurkowania i odkrywania podwodnych atrakcji, wcale nie muszą przemierzać kontynentów, aby pielęgnować swoją pasję. Okazuje się, że nie trzeba planować drogich podróży, ponieważ w Europie można znaleźć mnóstwo pięknych miejsc do nurkowania.

Wśród nich na uwagę zasługuje położona na Lazurowym Wybrzeżu francuska Nicea, która oferuje amatorom podwodnej eksploracji bogate w życie rafy koralowe w rezerwacie morskim Réserve Marine de Nice.

Jeśli uwielbiasz wraki statków, to koniecznie wybierz się na Cypr. Cypryjskie nurkowisko cechuje się doskonałą widocznością (nawet 50 m), a jego główną atrakcją jest olbrzymi prom samochodowy MS Zenobia (172 m, ponad 100 ciężarówek).

Na liście najpiękniejszych miejsc do nurkowania w Europie z pewnością nikogo nie zdziwi miejscówka Blue Hole na wyspie Gonzo u wybrzeży Malty. Urzekające jaskinie i pagórkowaty podwodny krajobraz to prawdziwa przyjemność dla każdego nurka. Co prawda, Teneryfa nie leży blisko Starego Kontynentu, ale z racji, że terytorialnie przynależna jest Hiszpanii, to znalazła się w tym prestiżowym zestawieniu.

Główna wyspa Kanarów to raj zarówno dla nowicjuszy, jak i bardzo doświadczonych nurków. Bujna rafa koralowa, tuńczyki czy wrak statku Condesito – to nie jedyne podwodne atrakcje w pobliżu Teneryfy.

Ranking TOP 5 najpiękniejszych miejsc do nurkowania w Europie zamyka grecka Santorini, wyspa znajdująca się na Morzu Egejskim. „Rzeźbiarzami” przepięknej podwodnej scenerii były tam… wybuchające w ciągu ostatnich kilkuset lat wulkany.

Warto dodać, że miłośnicy snorkelingu wspaniałe warunki do uprawiania tej aktywności znajdą m.in. w wielu chorwackich kurortach, jak np. Makarska (Dalmacja) czy Pula

Kalkulator ratalny - kup wymarzone wakacje na raty!

Udostępnij

Hania

Na blogu Rego dzielę się z Wami swoją wiedzą, ale przede wszystkim wielką pasją do podróży, zwiedzania świata i odpoczywania w pięknych krajach, hotelach.