Jak niewielkim krajem jest Czarnogóra? Liczy ona tylko 13 812 km². Dla porównania w Polsce są tylko 3 województwa mniejsze od tego bałkańskiego państwa: opolskie, świętokrzyskie i śląskie. Czarnogóra ma trochę ponad 600 000 mieszkańców.
Dla kontrastu, najmniej zaludnione polskie województwo – opolskie, liczy prawie milion osób. Mimo niewielkich rozmiarów państwo, które ogłosiło niepodległość w 2006 roku posiada wszystko co jest potrzebne do udanego wypoczynku.
Bogata historia, malownicze wybrzeże Adriatyku z zatoką Kotorską przypominającą fiordy norweskie, gdzie można podziwiać niezwykle interesujące miasteczka w stylu włoskim jak choćby Kotor, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeziora, w szczególności Szkoderskie słynie z niezwykle bogatej flory i fauny.
Znakiem rozpoznawczym, jak sama nazwa państwa wskazuje są majestatyczne góry. Warto choćby wspomnieć masywy górskie Durmitor czy Prokletije („Góry Przeklęte”). Nie należy zapominać o bałkańskiej gościnności i smakowitej kuchni, która czerpie z niezwykłego zróżnicowania geograficznego Czarnogóry.
Jak na tak mały kraj, tradycyjna kuchnia Czarnogóry oferuje wiele pysznych smaków. Jest ona mieszanką kuchni śródziemnomorskiej i wschodnioeuropejskiej, zwłaszcza z krajów takich jak Włochy, Turcja, Cesarstwo Bizantyjskie/Grecja i Węgry. Kuchnia jest mocno zróżnicowana regionalnie, z owocami morza dominującymi w części przybrzeżnej, a dania z wołowiny i wieprzowiny są szerzej spożywane w północnych obszarach górskich. Każdy region ma swoje specjalności.
Porcje w Czarnogórze bywają ogromne i pyszne, zwłaszcza gdy się je popija doskonałym lokalnym winem, więc będąc w tym bałkańskim kraju warto zastosować stare polskie przysłowie „Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”. Jak geograficznie różni się kuchnia Czarnogóry?
Kuchnia nadmorska
Kuchnia nadmorska jest pełna ryb, owoców morza i oliwy z oliwek, doprawiona liśćmi laurowymi, pietruszką, cytryną i czosnkiem. Koniecznie trzeba spróbować przepysznej zupy rybnej, grillowanych kalmarów, ryb i ośmiornicy, podobnie jak czarnego risotto w kolorze atramentu kałamarnicy.
Kuchnia centralnej części Czarnogóry
Smak „starej Czarnogóry” panuje w centralnej części kraju, w której dominuje wędzona szynka typu prosciutto (pršut), ser Njeguški i potrawy z jeziora Szkoderskiego takie jak węgorz i wędzony karp. Tutaj można spróbować naleśników króla Mikołaja zrobionych z mąki kukurydzianej, nadziewanych orzechami włoskimi i lokalnym miodem, polane sosem z suszonych śliwek gotowanych na winie.
Kuchnia górska
W górach potrawy są cięższe zapewniające energię na mroźne, zimowe noce. Mięso i warzywa piecze się pod metalową pokrywką nad rozżarzonym węglem. Tak ugotowana jagnięcina to obowiązkowy przysmak, który dobrze komponuje się z domowym chrupiącym pieczywem.
Kačamak to danie na bazie polenty zmieszane z ziemniakami, serem i kajmakiem (podobnym do gęstej śmietany), niezbędne do podtrzymywania energii podczas górskich wędrówek. Występuje tylko w Czarnogórze i dobrze komponuje się z domowym kwaśnym mlekiem.