Niezwykła Sofia. Co warto zobaczyć w stolicy Bułgarii?

Rego-Bis, 21.10.2022

Niezmiennie od dziesięcioleci bułgarskie wybrzeże morza Czarnego z takim kurortami jak Słoneczny Brzeg i Złote Piaski przyciąga na wakacje tysiące polskich turystów. Sofia - stolica i największe miasto kraju często pozostaje w cieniu nadmorskich ośrodków wypoczynkowych. A szkoda, ponieważ ma wiele ciekawego do zaoferowania.

Począwszy od antycznych ruin (często niedawno odkrytych) po niezwykle interesujące zabytki sakralne (od starożytnej rzymskiej rotundy, po średniowieczną cerkiew z listy UNESCO, kończąc na jednej z największych na Bałkanach katedr prawosławnych).

W Sofii znajdują się bardzo interesujące muzea z bogatymi zbiorami jak choćby Narodowe Muzeum Historii i Narodowe Muzeum Archeologiczne, gdzie prawdziwymi perełkami są artefakty ze złota z czasów starożytnych Traków.

Osoby lubiące robić zakupy koniecznie muszą odwiedzić Centralną Halę Targową, która znajduje się w stylowym budynku z początków XX wieku. Nie należy zapominać o niezwykle malowniczym otoczeniu Sofii z masywem górskim Witosza, którego najwyższy szczyt Czerni Wrych sięga 2290 m.n.p.m. Co warto zobaczyć w stolicy Bułgarii?        

Rotunda - Cerkiew Świętego Jerzego

Cerkiew św. Jerzego to późno-rzymska rotunda z IV wieku n.e. znajdująca w samym sercu dawnego starożytnego miasta Serdica. Została zbudowana z charakterystycznej czerwonej cegły i jest uważana za najstarszy budynek w Sofii. Będąc w środku warto zwrócić uwagę na niezwykle interesujące średniowieczne freski na centralnej kopule, pochodzące z XII-XIV wieku. Co ciekawe zostały one odkryte i odrestaurowane dopiero w XX wieku (były zamalowane przez Turków, gdy kościół został przekształcony w meczet w okresie Imperium Osmańskiego).

Cerkiew Bojańska

Niewielka Cerkiew Bojańska, której początki są datowane na X lub XI wiek od 1979 roku znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Najciekawszym elementem świątyni są freski, które pochodzą z XIII wieku. 90 murali to jeden z najwspanialszych przykładów bułgarskich dzieł sztuki średniowiecznej.

Przedstawiają one około 240 postaci historycznych i biblijnych w realistycznym stylu. Godny odnotowania jest fakt, że miało to miejsce 200 lat wcześniej niż robili to renesansowi artyści. Na obrazach nieznanego artysty znajdują się współczesne portrety dwóch bułgarskich władców, cara Konstantina i Kałojana, obok ich żon.

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Sobór św. Aleksandra Newskiego jest jednym z symboli i najbardziej charakterystycznych punktów w Sofii. Masywna bułgarska katedra prawosławna powstała w latach 1904-1912 w stylu neobizantyńskim. Jej sama wielkość robi niesamowite wrażenie. Będąc jedną z największych cerkwi prawosławnych na Bałkanach rozciąga się na powierzchni 2600 metrów kwadratowych, w środku może pomieścić około 10 000 osób. Warto zobaczyć wnętrze świątyni, gdzie znajduje się m.in. bogata kolekcja ikon.

Starożytna Serdica i amfiteatr rzymski

Sofia  w czasach rzymskich nosiła nazwę Serdica. W okolicach stacji metra Serdica znajdują się imponujące i intrygujące wykopaliska, które są udostępnione do zwiedzania bezpłatnie. Ruiny zostały odkopane w latach 2010-2012 podczas budowy metra. Można tu podziwiać fragmenty ośmiu ulic, wczesnochrześcijańską bazylikę, łaźnie i domy z IV-VI wieku. Rzymski amfiteatr został odkryty  w 2004 roku. Pochodzący z III wieku n.e obiekt miał pojemności około 25 000 miejsc i był największym obiektem tego typu na terenie dzisiejszej Bułgarii.