Polscy turyści bardzo chętnie odwiedzają Albanię ze względu na doskonałe warunki pogodowe, piękne plaże i polepszającą się z roku na rok infrastrukturę turystyczną. Aura tajemniczości i pewnego rodzaju egzotyka oraz albańska gościnność sprawiają, że jest to interesująca opcja na spędzenie wakacji 2023.
Goście z Polski często wybierają okolicę największego kurortu Durres, znanego z szerokich, piaszczystych plaż, nowoczesnych, luksusowych hoteli i szybkiego transferu z lotniska Rinas w Tiranie. Dużą popularnością cieszy się również Saranda i Ksamil na południu kraju zwane albańskimi Karaibami.
Korcza bardzo ważne historycznie i kulturowo miasto dla Albanii leży wewnątrz kraju i często jest pomijane przez turystów. A niesłusznie. Swój raczej idylliczny przydomek „miasto serenad” wzięła od miłosnych ballad, które mężczyźni nucili z balkonów i dziedzińców swoich willi w stylu europejskim. Niestety dźwięki gitary i mandoliny nie wypełniają ulic Korczy tak, jak w latach 30. XX wieku – ale miasto wciąż ma ten sam urok i budzi poczucie nostalgii. Co warto w Albańskiej Korczy zobaczyć?
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego
Sobór Zmartwychwstania Chrystusa stoi dumnie w samym sercu miasta i jest charakterystycznym punktem Korczy. Ukończony w 1995 roku jest również największą świątynią prawosławną w całej Albanii. Projekt i kolorystyka nawiązują do stylistki greckiej – częściowo dlatego, że Grecja patronowała odbudowie (wraz z dobrodziejami z albańskiej diaspory).
Sobór zastąpił wcześniejszą świątynię św. Jana, która została zniszczona w 1968 roku w czasach komunizmu. Albański dyktator Enver Hodża ogłosił wtedy Albanię pierwszym ateistycznym państwem na świecie i wyznawanie jakiejkolwiek religii w Albanii zostało surowo zakazane, a większość świątyń czy to prawosławnych, katolickich czy muzułmańskich zburzona. Ocalały jedynie te, która miały wartość historyczną i były chronione jako zabytki.
Z tego powodu większość obiektów sakralnych w Albanii powstało po upadku komunizmu w 1991 roku. Wewnątrz skromne białe, ale przepastne wnętrze zdominowane jest przez ogromny rzeźbiony drewniany ikonostas
Pazari i vjetër (stary bazar)
W XIX i na początku XX wieku bazar w stylu osmańskim w Korczy mieścił ponad 1000 sklepów i dwie renomowane gospody. Został całkowicie odnowiony w 2015 roku i jest prawdopodobnie jednym z najlepszych przykładów tego, jak na Bałkanach może odrodzić się stary bazar jako tętniąca życiem przestrzeń społeczna. Centralny, brukowany plac otoczony jest małymi kawiarniami i tawernami, których stoliki wychodzą na ulice.
Późnym popołudniem rodziny i grupy przyjaciół gromadzą się pod markizami. Jest to najlepszy moment na poznanie albańskiej kultury i zwyczajów. To najpopularniejsze miejsce do spędzania czasu i spacerów. Można tu również zaopatrzyć się w pamiątki. Brukowane uliczki, stara architektura i atmosfera to bajkowy klimat.
Wieża panoramiczna
W centrum Korczy znajduje dość dziwny nowoczesny budynek w pobliżu biura informacji turystycznej. Wieża Panoramiczna jest wystarczająco wysoka, aby z tarasu widokowego roztaczał się niesamowity widok na całe miasto i okoliczne góry. Z góry Korcza wygląda jak modelowe miasto – prawie zbyt urocze, by było prawdziwe.
Wstęp jest niewielki, ale trzeba się przygotować na wspinaczkę po schodach, ponieważ winda często nie działa. Wieża panoramiczna jest długo otwarta, więc warto się wybrać na malowniczy zachód słońca.