Gdzie jeździć na rowerze, jak powinna wyglądać dieta rowerzysty oraz na co powinni zwracać uwagę cykliści, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją podczas przemierzania kolejnych kilometrów na dwóch kółkach? Przygotowaliśmy mini poradnik kulinarny dla rowerzystów oraz ciekawostki o szlakach rowerowych w Europie.
Na wakacje z rowerem!
Leżenie plackiem na plaży oraz tłumy w turystycznych kurortach to nie Twoja bajka? Wolisz aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem zabytków oraz podziwianiem przyrody? Wybierz się na wakacje z rowerem! Nieważne czy wybierasz się na urlop nad morze, w góry albo planujesz spędzić wczasy nad jeziorem, blisko lasu czy w pobliżu jednej z europejskich metropolii.
Wypoczynek połączony z podróżowaniem na rowerze może być wspaniałą przygodą, dostarczyć mnóstwa niezapomnianych wrażeń oraz wpłynąć rewelacyjnie na samopoczucie i zdrowie. Gdzie warto zabrać ze sobą dwa kółka oraz co i jak jeść, aby wycieczka z rowerem była udana?
Aktywne wczasy w Polsce - dokąd warto zabrać rower?
Polska to wspaniały kraj, z olbrzymią ilością zabytków, miejsc wartych obejrzenia, a przede wszystkim urzekającą mozaiką krajobrazów. Można tutaj znaleźć wiele bezpiecznych tras rowerowych dla amatorów dwóch kółek w różnym wieku. Wakacje w Polsce z rowerem to gratka dla każdego i świetny sposób na udany rodzinny wypoczynek. Podobnie jak wakacje w Albanii, wczasy w Bułgarii, wycieczki do Chorwacji, urlop w Macedonii Północnej, czy wakacje w Czarnogórze.
Wśród wielu ciekawych tras, polecamy szlak przez Roztoczański Park Narodowy z malowniczymi krajobrazami oraz Białowieski Park Narodowy, gdzie można spotkać np. żubry. Przełom Dunajca i Droga Pienińska to nasza kolejna propozycja i prawdziwa uczta dla wszystkich zmysłów spragnionych pięknych widoków miłośników dwóch kółek. Godna polecenia jest także trasa wokół jeziora Niegocin (Mazury) oraz ta w pobliżu Pustyni Błędowskiej, która nazywana jest „Polską Saharą”.
Doskonałe warunki do pedałowania turyści znajdą w Świnoujściu, w tym również szlaki prowadzące przez Woliński Park Narodowy. Cykliści chętnie wybierają też Beskid Niski, Dolinę Rospudy, która znajduje się na terenie Puszczy Augustowskiej na Podlasiu oraz Szlak Orlich Gniazd (m.in. Mirów, Bobolice). Polecamy ponadto wycieczki rowerowe wzdłuż Półwyspu Helskiego, szlaki Green Velo i Blue Velo oraz istną perełkę, jaką jest Wiślana Trasa Rowerowa (WTR ma ok. 1200 km).
Zdrowa dieta dla rowerzysty – co pić?
Organizm rowerzysty powinien być dobrze nawodniony. Woda pomaga w transporcie substancji odżywczych, jest potrzebna do usuwania zbędnych metabolitów (np. kwasu mlekowego), ułatwia trawienie oraz działa na pracujące mięśnie niczym płyn chłodzący.
Butelka wody świetnie sprawdza się na krótszych odcinkach, jednak dłuższa jazda na rowerze wymaga uzupełniania elektrolitów, wśród których ważny jest m.in. sód, magnez, potas czy wapń. Zaburzenie gospodarki elektrolitowej może prowadzić do zmniejszenia efektywności wysiłkowej, skurczów, a nawet niebezpiecznego odwodnienia. Elektrolity najłatwiej można uzupełniać dzięki napojom izotonicznym, a także jedząc warzywa i owoce.
Co jeść – przepisy i zalecenia dla amatorów dwóch kółek
Przed rekreacyjną wycieczką rowerową zaleca się zjedzenie niewielkiego posiłku, w ramach którego mogą znaleźć się np. owoce i/lub tost z pełnoziarnistego pieczywa. W momencie, kiedy planujesz nieco dłuższą przejażdżkę, organizm powinien dostać dodatkową porcję węglowodanów w formie np. naleśników, bananów, ryżu, makaronu czy płatków owsianych z suszonymi owocami.
Takie odżywianie to klucz, ponieważ zapewnia najlepsze paliwo dla mięśni. Węglowodany są bowiem szybko trawione i zamieniane na glukozę.
Idealnym dopełnieniem diety aktywnego rowerzysty są produkty bogate w białko, a także tłuszcze, jednak te drugie nie muszą być uzupełniane zbyt często, ponieważ organizm ma zdolność ich magazynowania. Jeśli chodzi o dobrej jakości białka, to można je znaleźć np. w indyku, rybach, jajach, fasoli albo w nabiale. W przypadku produktów bogatych w wartościowe tłuszcze, rekomenduje się m.in. oliwę, nasiona, ryby oraz orzechy.
Odżywcze posiłki w trakcie podróżowania rowerem?
Nie należy budować energetycznej rezerwy przez spożywanie zbyt obfitych posiłków bezpośrednio przed jazdą na rowerze, ponieważ w zależności od wielkości mięśni i poziomu wytrenowania organizmu, tzw. „ładowanie” trwa od 12 do nawet 24 godzin.
Badania dowodzą, że optymalne jest przyswajanie ok. 30-40 gramów węglowodanów co pół godziny po pierwszej godzinie intensywnego pedałowania. Najlepiej nadają się do tego pyszne batony musli, banany czy rodzynki. Wyborny smak i wartości odżywcze w jednym!
Co warto jeść po jeździe na rowerze – poradnik kulinarny
Nawet po rekreacyjnej i turystycznej jeździe na rowerze należy uzupełniać poziom glikogenu. Bezpośrednio po przejażdżce dobrze jest wypić koktajl na bazie białka oraz węglowodanów lub spożyć ser twarogowy z miodem, płatki z jogurtem czy banany.
Aby zasilać organizm i przygotowywać go do wysiłku na kolejny dzień, warto na kolację zjeść potrawy z makaronem bądź ryżem, pełnoziarniste pieczywo czy domową pizzę z warzywami.