Intrygująca Chorwacja

Hania, 11.03.2020

Chorwacja to jedna z najczęściej wybieranych destynacji wakacyjnych przez Polaków. Do tego pięknego nadmorskiego kraju wyjeżdża co roku około miliona naszych rodaków. Co należy wiedzieć, przed wyruszeniem do kraju słońca, pięknych plaż, lawendy i mandarynek?

Republika Chorwacka to państwo istniejące od 1991 roku, powstałe w wyniku Rozpadu Jugosławii, zamieszkiwane głównie przez Chorwatów (4,5% stanowią Serbowie, mieszkają tu także Bośniacy, Węgrzy, Słoweńcy, Czesi i Romowie). To kraj bardzo zróżnicowany pod względem geograficznym i kulturowym. Kojarzony jest głównie z pięknym wybrzeżem, jednak poza nadmorską Istrią, Kwarnerem i Dalmacją, wyodrębnia się także regiony Chorwacji centralnej, północnej oraz Slawonię. Stolicą kraju jest Zagrzeb zlokalizowany właśnie w centralnej kontynentalnej części. 

Chorwacja, Bałkany, Wycieczki autokarowe.

Powierzchnia Chorwacji wynosi 56414 km² i jest ponad pięć i pół razy mniejsza od powierzchni Polski. Religią dominującą jest katolicyzm (87,2%), dzięki czemu kulturowo jest to kraj bardzo zbliżony do Polski. Inną kwestią, która sprawia, że w Chorwacji czujemy się komfortowo jest język. Oficjalnie to język chorwacki, mający wiele wspólnych cech z językami serbskim, bośniackim i czarnogórskim. Wszystkie te języki są słowiańskie, co prowadzi do łatwości porozumiewania się z Polakami. Niestety, żeby nie było tak łatwo, w języku tym występują także tzw. fałszywi przyjaciele. Należy zapamiętać, że chorwackie i czarnogórskie pravo w rzeczywistości oznacza „prosto”, brak to „małżeństwo”, a stolica to „krzesło”. 

Walutą Chorwacji jest kuna (symbol KN). Wyraz ten w dosłownym tłumaczeniu oznacza to samo co po polsku – małe zwierzątko futerkowe. W dawnych czasach futerko kuny służyło jako środek płatniczy na terenach dzisiejszej Chorwacji. Po wprowadzeniu własnej waluty kraj, w nawiązaniu do tradycji, odniósł się nazwą do dawnego środka płatniczego. Podczas wyjazdu na południe możemy więc liczyć wydawane na słodkości i przysmaki kuny, nie musimy jednak liczyć czasu. Po pierwsze dlatego, że w Chorwacji jest ta sama strefa czasowa co w Polsce, po drugie mottem prawdziwego Chorwata jest wyrażenie Polako!, oznaczające „Powoli” – tu nikt się nie spieszy, a każdy moment odpowiedni jest na chwilę relaksu lub delektowanie się kawą.

Kuna, Chorwacja, Bałkany, Kuna Chorwacka, Waluta

Republika Chorwacji od 1 lipca 2013 r. należy do Unii Europejskiej. Co ciekawe jednak, nie należy do strefy Schengen. Do tego kraju możemy wjechać okazując sam dowód osobisty, musimy być jednak gotowi na kontrolę graniczną. Obostrzenia w sprawie przyłączenia Chorwacji do strefy Schengen wynikają z faktu, że kraj ten stanowi jedną z granic Unii Europejskiej. Nie wiążą się z tym jednak żadne zagrożenia, jest to kraj bezpieczny, nie znajdujący się na liście krajów niebezpiecznych dla turystów według polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jedynym niebezpieczeństwem czyhającym w Chorwacji na polskich turystów są jeżowce występujące na tamtejszym kamienisto-żwirowym brzegu morza oraz palące słońce. Wybierając się na południe warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie kąpielowe oraz kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi!
Chorwacja to idealne miejsce na niezapomniane wakacje. Długie plaże, piękne wybrzeże, zapierająca dech w piersiach historia, osiem parków narodowych i jeszcze więcej miast z zabytkowymi budynkami, których historię warto poznać. 

Co wspólnego z Chorwacją ma krawat, dalmatyńczyki, starożytny Sfinks i Marco Polo? Dla zainteresowanych, odpowiedzi dostępne podczas najbliższych wakacji na wybrzeżu Adriatyku!

Hania

Na blogu Rego dzielę się z Wami swoją wiedzą, ale przede wszystkim wielką pasją do podróży, zwiedzania świata i odpoczywania w pięknych krajach, hotelach.