Rumunia słynie z dobrze zachowanych i malowniczych zamków, a każdy ma swoją wyjątkową historię. Niektóre z nich są sławne w całej Europie, inne mniej znane, ale równie imponujące. Zamki te pozwalają spojrzeć w przeszłość, opowiadając historie o ludziach, którzy tam mieszkali, a także przesiąknięte są legendami o wampirach i duchach. Rozległe rumuńskie lasy i góry stanowią idealną lokalizację dla twierdz. W całym kraju istnieją zamki zbudowane na przestrzeni wieków dla rodzin panujących i szlachty. Stanowią one niezwykła atrakcję turystyczną o dużej wartości historycznej. Jakie zamki w Rumunii warto zwiedzić ?
Zamek w Hunedoarze
Zamek w Hunedoarze, znany również jako zamek Korwina albo Hunyady, jest jednym z najpiękniejszych zamków w Rumunii i jednym z największych w Europie. Jego budowa rozpoczęła się w 1440 roku w celu wzmocnienia obrony przed Imperium Osmańskim. Niektórzy twierdzą, że Wład III Palownik zwany Drakulą był tutaj więziony. Nazwa wywodzi się od imienia zleceniodawcy budowy, magnata Jana Hunyady i jego syna Macieja Korwina, króla Węgier w latach 1458-1490. Jan Hunyady zasłynął z powstrzymania Imperium Osmańskiego przed podbojem Belgradu i marszem w kierunku Europy Zachodniej. Zamek ma szczególny urok ze względu na połączenie różnych stylów architektonicznych. Zbudowany jest w stylu renesansowo-gotyckim na szczycie wzgórza nad rzeką Zlaști w miejscu istnienia starszej twierdzy. Na przestrzeni lat, zwłaszcza w XVII wieku do podstawowej konstrukcji były dodawane kolejne modyfikacje. Do atrakcji architektonicznych należą późnogotycka sala rycerska, w której odbywały się uczty, sala diet, miejsce ceremonii oraz wieże z okrągłymi schodami. Dla miłośników średniowiecza zamek Korwina jest obowiązkowym punktem w Rumuni. Będzie można go zobaczyć w czasie wycieczki objazdowej „Od królestwa Draculi po Słoneczny Brzeg” organizowanej przez biuro podróży Rego-Bis.
Zamek Bran
Zamek Bran jest prawdopodobnie najbardziej znanym ze wszystkich rumuńskich zamków. Często nazywany zamkiem Drakuli, jest jedynym rumuńskim obiektem, który pasuje do opisu Brama Stokera z jego książki „Drakula”. Zbudowany przez Sasów z nieodległego Braszowa w latach 1377-1388 stoi na szczycie wzgórza, z którego roztacza się malowniczy widok na okolicę. Jego średniowieczny wygląd, ze spiczastymi wieżami, wąskimi korytarzami, stromymi schodami i ciemnymi pokojami, pobudzał wyobraźnię wielu turystów, pisarzy i reżyserów filmowych. Ze względu na rzekome powiązania zarówno z Drakulą (Wład III Palownik), jak i rumuńską rodziną królewską, zamek Bran jest miejscem, w którym spotykają się legendy i historia, tworząc niezapomniane wrażenia dla wszystkich, którzy przechodzą przez jego bramy.
Pałac Peleş
Pałac Peleş jest położony u stóp gór Bucegi w samym sercu Karpat pośród wysokiego lasu w pięknej miejscowości Sinaia. Jego budowę rozpoczęto w 1873 roku, a zakończono w 1914 roku. Został zbudowany jako letnia rezydencja rumuńskiej rodziny królewskiej przez króla Karola I. Zamek został przejęty przez reżim komunistyczny w 1947 r. po przymusowej abdykacji ostatniego monarchy Rumunii Michała I. W 1953 r. został przekształcony w muzeum i sprawia wrażenie, że wciąż czeka na powrót swoich dawnych właścicieli. Dekoracje są w doskonałym stanie, a w pałacu znajdują się tysiące eksponatów takich jak rzadkie księgi, średniowieczna broń, posągi, obrazy, sprowadzone z całego świata. Jego neorenesansowa architektura, bogaty wystrój oraz wyjątkowe przyrodnicze otoczenie sprawiają, że Peleş przypomina pałac z bajki.