Dubrownik to jedno z najsłynniejszych miast Chorwacji...
Dubrownik to miejsce całkowicie niezwykłe i wyjątkowe ze względu na architekturę, mnogość zabytków, spuściznę historyczną, wydarzenia kulturalne, które mają tam miejsce.
Głównym powodem sławy tego miasteczka jest zachowana w świetnym stanie starówka – mały Stari Grad, którego długość głównej ulicy wynosi zaledwie 300 merów, przyciąga tłumy podróżnych z całego świata. Szczególnie ciekawe są mury miejskie, które mimo trzęsień ziemi i działań zbrojnych w przeszłości, zachowały się do dziś w świetnym stanie.
Ich budowa trwała bardzo długo, ich powstanie datuje się na XIII-XVII wiek, ich wysokość sięga 25 metrów a grubość muru od strony lądu to aż 6 metrów. Istnieje możliwość przespacerowania się po murach, koszt wstępu to aż 200 kun, przy zakupie biletu można na razie (2020 rok) płacić tylko gotówką.
Z murów rozciągają się piękne widoki na wybrzeże, na góry oraz na miasteczko – można z nich dostrzec wszystkie zabytki, w które Dubrownik jest bardzo bogaty!
Już w 1979 roku cały zespół miejski w Dubrowniku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zachowały się tam m.in. pałac Rektorów z XV wieku, pałac Sponza z przełomu XIV-XV wieku, gotycki klasztor Franciszkanów z XIV wieku z najstarszą w Europie apteką, gotyckie klasztory Klarysek (z XIV wieku) i Dominikanów (przełom XIV-XV wieku), odwach z wieżą zegarową (XV wiek) oraz kolumna Rolanda.
Posąg ten pochodzi ze średniowiecza, przedstawia słynnego rycerza z „pieśni o Rolandzie”, który dawniej symbolizował wolność, niezależność i prawo do wolnego handlu. Przez długi czas był to jedyny świecki pomnik w mieście. Dawniej prawe przedramię Rolanda służyło mieszkańcom jako wyznacznik miary długości (tzw. dubrovački lakat, który wynosił 51,2 cm).
Najdłuższą, główną ulicę starówki durownickiej stanowi Stradun, przy której znajduje się większość zabytków. Przy Stradun znajdują się także dwie studnie – Wielka Studnia Onofria niedaleko bramy Pile, przed zakonem Klarysek oraz Mała Studnia Onofria po stronie przeciwnej – nieopodal bramy Ploče, na placu Luža. Szczególnie zachwycająca jest duża studnia, która posiada 16 kraników w kształcie zamaskowanych figur. Według tradycji, osobie która napije się wody z wszystkich 16 źródeł, spełni się najskrytsze życzenie! Dubrownicka starówka obfituje też w przepiękne kościoły, które warto odwiedzić, m.in. renesansowy kościół św. Zbawiciela (1520), kościół Jezuitów (1699-1725) i Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Dubrowniku (1671-1713).
Najważniejszą świątynią jest jednak barokowy kościół św. Błażeja – patrona miasta. Kościół, który obecnie znajduje się na starówce został zbudowany na początku XVIII wieku, w miejscu romańskiego kościoła, który uległ zniszczeniu w pożarze w 1706 roku.
Mimo niewielkiej powierzchni, dubrownicka starówka bogata jest w wąskie uliczki, kamienne schody, sklepiki z pamiątkami, kawiarnie, restauracje, w jej granicach znajduje się nawet mały targ! Klimat miasta jest na tyle niesamowity, że od dawna przyciąga jak magnes osoby z najróżniejszych krańców świata, także twórców kultury – swój miesiąc miodowy spędzali w Dubrowniku m.in.: Agata Christie, Richard Burton czy Elizabeth Taylor.
Niesamowity klimat miejsca, podkreśla także górujące nad miastem wzgórze Srđ, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok. Na górę można wjechać kolejką linową, cena przejazdu w dwie strony dla osoby dorosłej to koszt 170 kun (płatność gotówką lub karta płatniczą).
Kolejka kursuje co 30 min. Inną atrakcją znajdującą się poza miastem jest wyspa Lokrum, z którą związanych jest kilka legend. Niektórzy twierdzą, że to „wyspa miłości”, inni nazywają ją „przeklęta wyspą”. Znajdują się na niej ruiny klasztoru benedyktynów oraz twierdza Fort Royal, jest jednak niezamieszkana. Stanowi park przyrody, do którego można udać się łódeczką, pospacerować i wypocząć wśród niesamowitej natury.
W sezonie letnim Dubrownik tętni życiem szczególnie! W lipcu i sierpniu odbywa się tu Letni Festiwal, który stanowi największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne Chorwacji.
Podczas Festiwalu na dziedzińcach Pałaców Rektora i Sponza, na tarasie fortu Revelin oraz w kościele Franciszkanów odbywają się liczne przedstawienia teatralne, operowe, baletowe oraz koncerty. Największym zainteresowaniem cieszy się zazwyczaj inscenizacja „Hamleta” w twierdzy Lovrijenac. Wybierając się na wycieczkę do Dubrownika, można przypadkowo trafić na niesamowite przedstawienie teatralne lub koncert!
Podczas wakacji na adriatyckim wybrzeżu na pewno warto odwiedzić to rozsławione chorwackie miasto! Dzięki swojemu położeniu, przyciąga wypoczywających zarówno w Chorwacji, jak i w Czarnogórze. Także Biuro Podróży Rego-Bis umożliwia swoim Gościom wzięcie udziału w wycieczce fakultatywnej do Dubrownika z Riwiery Makarskiej, jak i z czarnogórskiego wybrzeża!